Księgowość na własną rękę  z biurem rachunkowym

2017-12-03

Księgowość na własną rękę z biurem rachunkowym

Osoby decydujące się na założenie własnej działalności gospodarczej często zastanawiają się, czy lepiej prowadzić księgowość samemu, zatrudnić księgową, czy może zlecić to wyspecjalizowanemu biuru rachunkowemu. Bardzo wielu przedsiębiorców decyduje się na to ostatnie rozwiązanie. Dlaczego?

Księgowość „u siebie”

Zwłaszcza początkujący przedsiębiorcy szukający oszczędności zastanawiając się, czy na początku działalności, gdy firma jest jeszcze mała, nie poprowadzić księgowości na własną rękę. Jest to zły pomysł. Zwłaszcza raczkujący przedsiębiorca, który jeszcze nie poznał meandrów przepisów polskiego prawa nie powinien ryzykować otrzymywania wezwań od fiskusa. Koszty zlecenia prowadzenia księgowości dla małej firmy są naprawdę bardzo niewielkie. Przedsiębiorca może za to skupić się na swojej właściwej działalności. Założyciele większych firm z kolei myślą o zatrudnieniu księgowej. Jednak to rozwiązanie również nie zawsze jest najlepszym z możliwych. Koszt zatrudnienia pracownika na etat jest spory. Do tego księgowej trzeba będzie kupić wyposażenie niezbędne do pracy: biurko, fotel, komputer i drukarkę. Nie zapominajmy o prenumeracie pism branżowych, których będzie potrzebować. Księgowa pracująca na etacie nie zawsze będzie dla nas dostępna. Czasami zachoruje lub pójdzie na urlop. Do tego nie będzie miała szerszej perspektywy w wykonywaniu obowiązków. Obsługując tylko naszą firmę nie będzie mogła podejrzeć ciekawych rozwiązań stosowanych w podobnych przypadkach.

Biuro rachunkowe

Wyspecjalizowane biura rachunkowe są nie raz prawymi rękami firm, które obsługują. Biuro rachunkowe, które zatrudnia samych wysoko wykwalifikowanych i doświadczonych specjalistów może pomóc swojemu klientowi oszczędzić niemałe kwoty. Jest dostępne dla klienta przez cały rok i zawsze służy mu pomocą. Biura prowadzące księgowość przygotowują dokumentację do różnego rodzaju kontroli i mają ubezpieczenia, z których pokrywają kary finansowe za swoje ewentualne błędy. Dlatego przedsiębiorca zlecający obsługę swoich finansów takiemu podmiotowi może spać spokojnie.