Księga Przychodów i Rozchodów. Kogo obowiązuje?

2018-09-25

Księga Przychodów i Rozchodów. Kogo obowiązuje?

Księga Przychodów i Rozchodów to najprostsza metoda na rozliczanie finansów firmy. Jest najpopularniejszą formą prowadzenia tzw. księgowości uproszczonej. Prowadzenie księgi umożliwia osobie prowadzącej firmę obliczenie chociażby wysokości podatku, który musi zapłacić. To, jak powinna wyglądać Księga Przychodów i Rozchodów dokładnie opisują przepisy prawa. Dzięki temu przedsiębiorcy prowadzą swoje księgi w identyczny sposób, nie ma zatem możliwości by któryś z nich przedstawił dane finansowe w bardziej korzystny dla siebie sposób. W teorii prowadzenie księgi wydaje się dość proste. Jednak w praktyce przydaje się do niej znajomość ciągle zmieniających się przepisów prawa i odrobina doświadczenia w kontaktach z fiskusem, dlatego też za wielu przedsiębiorców ich księgi prowadzą profesjonalne biura rachunkowe.

Kto musi prowadzić Księgę Przychodów i Rozchodów?

Prowadzenie Księgi Przychodów i Rozchodów jest obowiązkowe dla każdej firmy, która wybrała rozliczanie podatku w formie podatku liniowego lub na zasadach ogólnych, a jej przychód nie pochodzi z działalności rolniczej. Obowiązek prowadzenia Księgi Przychodów i Rozchodów mają również spółki osób fizycznych, których dochody netto za poprzedni rok obrotowy nie przekroczyły 1 200 000 euro. Przedsiębiorcy mogą prowadzić księgę osobiście. Jednak popełnienie błędu naraża ich na wezwania do fiskusa, a czasami nawet na wysokie kary finansowe. Dlatego właśnie wielu z nich zleca to zadanie profesjonalistom. Dzięki takiemu rozwiązaniu sami mogą skupić się na wykonywaniu swojej właściwej pracy, zamiast na studiowaniu kruczków prawnych i staniu w korkach w drodze do Urzędu Skarbowego.

A co, jeśli pomyli się biuro rachunkowe?

Bardzo rzadko, ale jednak czasami zdarza się, że podczas pracy to biuro rachunkowe popełni błąd. W jego wyniku fiskus nakłada karę finansową. Co wtedy? Przedsiębiorca nie ponosi strat! Biura rachunkowe posiadają ubezpieczenia i ponoszą pełną odpowiedzialność za popełnione przez siebie błędy. Jeśli wina faktycznie będzie leżała po stronie biura, to ono poniesie koszty.